Iran MM-kisansa 2-2-tasapelillä Uusi-Seelantia vastaan. Ottelun jälkeen Iran joutui jälleen USA:n rajaviranomaisten hampaisiin.
Iran pitää kisojen aikana majapaikkaansa Meksikon puolella Tijuanassa, josta se matkustaa USA:n puolelle peleihin. USA on jarruttanut useissa tapauksissa Iranin viisumihakemuksia sekä pidättänyt pelaajia sekä taustahenkilöitä rajatarkastuksissa.
USA on myös kieltänyt Irania majoittumasta kisojen aikana maassa, joten joukkue joutui matkaamaan iltapelin jälkeen Los Angelesista suoraan takaisin Meksikon puolelle. Paluumatkalle tuli kuitenkin mutkia matkaa, kun joukkueen kapteeni Mehdi Taremi ja Saeed Al-Hawie joutuivat pitkittyneisiin tarkastuksiin. Iranin liiton mukaan muu joukkue oli jo noussut lentokoneeseen, kun Taremi ja Al-Hawie olivat edelleen viranomaisten tarkastuksissa.
Päävalmentaja Amir Ghalenoei esitti ottelun jälkeen kovaa kritiikkiä kisajärjestäjiä kohtaan. Hänen mukaansa joukkue pakotettiin poistumaan Yhdysvalloista välittömästi ottelun jälkeen, vaikka sille oli aiemmin annettu lupa viettää vielä yksi yö Los Angelesissa.
– Emme tiedä, miksi meidät pakotetaan palaamaan. On hyvin erikoista, että muut tekevät päätökset puolestamme, Ghalenoei sanoi lehdistötilaisuudessa.

































