Pikkuhuuhkajat (2000 ja myöhemmin syntyneet) joutui pettymään perjantaina, kun joukkue jäi 1-1-tasapeliin Azerbaidzhanin vieraana jalkapallon alle 21-vuotiaiden EM-karsinnoissa.
Suomi johti ottelua Daniel Håkansin osumalla vielä muutama minuutti ennen varsinaisen peliajan päättymistä, mutta kotijoukkue nousi lopulta rinnalle.
Päävalmentaja Juha Malinen harmitteli Pikkuhuuhkajien toista peräkkäistä pistemenetystä sekä ottelussa sattuneita virheitä.
– Ekalla jaksolla meillä oli jonkin verran ongelmia tilanteiden tunnistamisessa. Pelasimme ajoittain liian hätäisesti ja suoraviivaisesti pystyyn ja aiheutimme itse laitakaistojen tukkeutumisen. Meillä oli ehkä turhan paljon innokkuutta, Malinen sanoo.
– Meidän olisi pitänyt pystyä tekemään maltillisempia ratkaisuja kentällä. Keskitystilanteissa meidän taas tulisi pelata pallo nopeammin maalille. Meillä on nopeat laiturit, jotka alustivat tänään paljon tilanteita. Myös laukauksia pitää tulla jatkossa enemmän – pääsimme kyllä vetopaikoille.
Seuraavaksi vastaan asettuu Itävalta. Malinen myöntää, että haaste on erilainen.
– Vastus on tiistaina hyvin erilainen. Meidän täytyy viedä Itävaltaa vastaan hyökkäykset loppuun asti – olimme tänään paljon vastustajan rangaistusalueen tuntumassa ja sisällä, mutta ratkaisumme jäivät vaisuiksi, Malinen toteaa.
– Pojat ovat osoittaneet harjoituksissa, että heiltä kyllä löytyy laadukkaita laukauksia sekä keskityksiä. Itävalta-pelissä meidän tulee hyödyntää tekopaikat.
Lähde: Palloliitto































