Pariisin olympialaisiin on enää 100 päivää aikaa. Golfin olympiapaikat selviävät kesäkuun loppupuolella, ja jännitettävää riittää sinne asti, sillä vain Sami Välimäki on varmuudella lunastanut pelipaikkansa.

Golf on kesällä kolmatta kertaa peräkkäin osa olympialaisia. Pariisissa miesten kilpailu pelataan ensin, 1.-4.8. ja heti sen perään naisten kilpailu 7.-10.8.

Kisakenttänä on Pariisin liepeillä sijaitseva Le Golf National, Ryder Cupistakin vuodelta 2018 tuttu vaativa kisa-areena. Pelimuotona on henkilökohtainen 72 reiän lyöntipeli ilman cutia. Voittajille on luvassa olympiamitalit sekä pelipaikkoja major-kilpailuihin.

Tämän hetken olympiarankingin perusteella Pariisiin olisi lähdössä neljä suomalaista golfaria – Sami Välimäki, Kalle Samooja, Matilda Castren ja Ursula Wikström.

Pariisiin otetaan kumpaankin sarjaan 60 pelaajaa, yhteensä 120. Maailmanlistan top 15 -pelaajat ovat oikeutettuja pelipaikkaan – kuitenkin niin, että kustakin osallistujamaasta voi olla enintään neljä pelaajaa edustettuna. Loput pelaajat täydentyvät maailmanlistan perusteella siten, että top 15:n ulkopuolella osallistujia kustakin maasta voi olla korkeintaan kaksi.

Golfin maakiintiöiden vuoksi Suomella on hyvä mahdollisuus saada Pariisiin täysi neljän pelaajan joukkue. Huippukautta pelaava Sami Välimäki on kuitenkin tällä hetkellä ainoa paikkansa varmistanut, hän on parhaana suomalaisena olympiarankingissa sijalla 33.

Muiden osalta tilanne ei ole lainkaan varma, joten jännitettävää riittää kesäkuulle asti. Olympiaranking muodostuu kahden vuoden ajan maailmanlistan pisteiden perusteella, ja se sulkeutuu miehillä 17.6. ja naisilla 24.6.

Pariisiin tyrkyllä ovat miehissä siis sama kaksikko kuin Tokion olympialaisissakin, Sami Välimäki ja Kalle Samooja.

Välimäen, 25, työpaikka ja pelisuoritukset Yhdysvaltojen PGA Tourilla ovat varmistaneet olympialipun eikä siihen ole tarvinnut keskittyä tai käyttää extraenergiaa. Aikataulullisesti olympiagolf on tiukka puristus keskelle kiireistä kisakesää.

– Varmasti hauska viikko tulossa, pääsee viimeinkin ihmettelemään myös muita urheilulajeja! Ja jos kulkee, niin on hyvä mahdollisuus voittaa koko homma, Välimäki kertoo Golfliiton tiedotteessa.

Naisissa Suomen edustajat tulevat todennäköisesti osin muuttumaan Tokiosta, mutta yhtään olympialaisten ensikertalaista ei tällä kertaa ole ehdolla kisoihin. Vahvin kortti tällä hetkellä on Matilda Castren, toisesta maapaikasta kamppailevat tiukasti Ursula Wikström ja Noora Komulainen, jotka edustivat Suomen Rion olympialaisissa.

Yhdysvalloissa Texasissa asuva ja LPGA Tourilla pelaava Castren on merkinnyt olympialaiset kisakalenteriinsa yhtenä kauden kohokohdista. Olympiarankingin 53. sija ei vielä tarkoita täysin varmaa paikkaa, mutta hän ei seuraa rankingeja vaan keskittyy päivittäiseen tekemiseen.

Viime kausi oli pelikentillä haastava, mistä osoittaa myös maailmanlistan sijoituksen tippuminen 250 tienoille. Tavoitteena on pystyä omaan parhaimpaansa ja paikka Pariisiin aukeaa jos aukeaa. Kisakalenteria hän ei aio muokata rankingin suhteen.

– Suurella innolla odotan olympiakisoja, jos kutsu tulee. Makeeta että ovat Pariisissa. Tokio oli huippuviikko, nyt vielä ilman koronarajoituksia niin pystyisi vapaammin olemaan ja näkemään oikean olympiakokemuksen, Castren pohtii.

Lähde: Golfliiton tiedote

Lue myös: Scottie Scheffler kietaisi taas vihreän takin ylleen – tästä voitosta kilahti 3,3 miljoonaa euroa tilille

Lue myös: Suomalaisgolffarilla kauhunhetkiä majoituspaikassa – ”Rappukäytävä veressä

LUE MYÖS: Viivi Lehikoiselle esitettiin karu kysymys – teki nyt muutaman asian selväksi (UrheiluAreena.fi)