Pariisin olympialaisissa suomalaisia ihastuttanut 13-vuotias rullalautailija Heili Sirviö kisaa tulevana viikonloppuna Japanissa Tokion alueella Chiban messukeskuksessa.
Vuoden 2021 olympiakisojen painien näyttämönä tunnetussa messukeskuksessa järjestetään X Games-kisat, jotka ovat niin sanottujen extreme-lajien ykköstapahtuma Yhdysvalloissa. Skeittauksen osalta kyse on maailman ykköstapahtumasta.
Palkintorahoja X Gamesissa jaetaan skeittaajille paristatuhannesta dollarista 20 000 dollariin. Tapahtuman tarjoama julkisuus tarjonnee Sirviölle ja muille kuitenkin tietä suurempiin rahoihin.
Skeittauksen ympärillä on varsinkin Yhdysvalloissa ja Japanissa valtavasti bisnestä. X Gamesien kautta on mahdollista päästä käsiksi isompiin sponsorisopimuksiin.
Suomea Tokion olympiakisoissa rullalautailun park-kisassa edustanut Lizzie Armanto on tienannut urallaan palkintorahoja 224 624 dollaria. Siihen päälle hän on ansainnut paljon rahaa erilaisilla mainossopimuksilla.
Skeittauksen huiput ovat tienanneet urallaan miljoonia.
Lue myös:Tähtipelaajan sopimusneuvottelut venyvät – suomalaispelaajalle aukesi mahdollisuus NHL-seurassa

































