F1-talli Sauberin kanssa ilman jatkosopimusta jäänyt Valtteri Bottas on vahvistanut ensi vuoden osalta ainakin yhden kisan. Bottas edustaa Mika Häkkisen kanssa Suomea Sydneyn Accor-stadionilla 7.-8. maaliskuuta ajettavassa Mestarien kisassa.

– Läheinen suhteeni Australiaan ei ole mikään salaisuus, ja odotan todella innolla, että pääsen kilpailemaan kaikkien aikojen ensimmäisessä Race Of Champions Down Underissa, Bottas kertoo Mestarien kisan virallisella verkkosivuilla.

Bottas on kilpaillut kerran aikaisemmin Häkkisen rinnalla Mestarien kisassa. Se tapahtui vuonna 2023 lumisissa ja jäisissä olosuhteissa Ruotsissa.

– Race Of Champions on ainutlaatuinen tapahtuma, ja minulla oli todella hauskaa ensimmäisellä osallistumiskerrallani Ruotsissa viime vuonna, vaikka putosinkin aikaisin Mikan kanssa. Toivottavasti olen paljon nopeampi asfaltilla Sydneyn olympiastadionilla ja pystyn ajamaan tällä kertaa loppuun asti.

Lue myös:Tämä kommentti puhuu Valtteri Bottaksen F1-pestin puolesta

LUE MYÖS: Zlatan teki suomalaiselle suosikkijuontajalle yllättävän palveluksen – ”Kaikki hiljenivät” (Atleetti.fi)