MercedeksenGeorge Russelltäräytti melkoisen sensaation Unkarin F1-kisan aika-ajoissa lauantaina, kun nuori britti ajoi ensi kertaa urallaan paalupaikalle.

Russell peittosi FerrarinCarlos Sainzintodella niukasti ja eroa kertyi vain 0,044 sekuntia.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Ero tallikaveriinLewis Hamiltoniinoli sen sijaan varsin räikeä. Hamilton hävisi nuoremmalle maanmiehelleen peräti 0,765 sekuntia ollen seitsemäs.

– Yritin avata DRS:ää, mutta se ei auennut, mikä oli tietysti valitettavaa, Hamilton selvitti viimeisen kierroksen tapahtumiaSky Sportsille.

– Minusta tuntui todella hyvältä ja varmasti eturiviin olisi ollut mahdollisuuksia. Se olisi ollut mahtavaa tiimin kannalta, Hamilton jatkoi.

Hamilton oli kuitenkin iloinen siitä, että hänen tallikaverinsa sai nappionnistumisen.

– Mutta sellaista sattuu. Onnittelut Georgelle, sillä tämä oli loistava tulos tiimille kaiken tämän jälkeen. Emme todellakaan odottaneet tätä, Hamilton sanoi.

Teksti: Ville Hirvonen

Lue myös:”Voi v*ttu sentään” – näin Max Verstappen raivosi tiimilleen radiossa

Lue myös:Aika-ajoissa jättimäinen yllätys! Max Verstappenille järkyttävä pettymys

LUE MYÖS: Näkökulma: Ruotsi kulkee jättefiaskosta toiseen (KiekkoUutiset.fi)