Antti Aalto hyppää sijalle 18 illan maailmancupin osakilpailussa Saksan Willingenissä. 136 m ja 133.5 m kantaneilla hypyillä hän jatkaa tasaisen varmoja otteitaan viimeisenä kilpailuviikonloppuna ennen Seefeldin MM-kisoja.

-Tänään oli kaksi ihan kohtalaisen hyvää hyppiä. Sikäli olen tyytyväinen tuohon, kun alussa oli vähän hankalaa täällä hyppäämisen kanssa. Sain sitten parannettua tuohon kisaan pikkuisen suorituksia. Uskon, että tästä on ihan hyvä jatkaa huomiseen, tyytyväinen Aalto kertoo Hiihtoliiton tiedotteessa.

– Antti oli ihan positiivinen tänään noissa kisahypyissä. Hän sai parannettua vähän nihkeän startin jälkeen hyppyjä. Ei vielä ihan parasta, mutta melko vahvaa perustekemistä tänään, summaa päävalmentaja Lauri Hakola.

Andreas Alamommo oli toinen tornista alas tulleista urheilijoista. Hänen kilpailun ainokaisensa kantoi 104 metriä. Alamommo oli kisan 47:s.

– Andreas ei onnistunut kilpailussa. Koekierroksella löytyi vähän niitä asioita, joita tavoittelimme. Kisassa hän ei vielä niitä pystynyt toteuttamaan. Vaatii vielä opettelua tämä maailmancup-ympäristö ja kilpaileminen. Tärkeintä, että pyritään tekemään hyvä juttuja päivästä toiseen. Sieltä se sitten ennen pitkään alkaa onnistumaan ihan varmasti, Hakola uskoo.

Eetu Nousiainen hylättiin puvun vuoksi jo ennen ensimmäisen kierroksen hyppyä.

– Puvussa oli torso neljä milliä liian alhaalla tornissa. Joku kömmähdys siinä puvun pukemisessa on käynyt. Sama puku, jolla hän on viimeisen kuukauden ajan hypännyt. Täytyy olla vain tarkempana sen kanssa, harmittelee päävalmentaja Hakola.

Kilpailu muodostui kauttaaltaan äärimmäisen kovatasoiseksi. Saksan Karl Geiger nappasi voiton ennen Puolan Kamil Stochia. Kilpailun kolmanneksi hyppää maailmancupin keltaista liiviä kantava Ryoyu Kobayashi Japanista.

Lähde: Hiihtoliiton tiedote.

LUE MYÖS: Lotta Haralalta murheellinen tieto tilanteestaan (UrheiluAreena.fi)