Suvi Minkkinen oli ampumahiihdon maailmancupissa perjantaina Hochfilzenissä pikakilpailussa hienosti 18:s. Hän ampui puhtaasti.

Lauantaina takaa-ajossa Minkkisellä ei mennyt kuitenkaan putkeen. Hän ampui kolme sakkoa ja oli maalissa 41:s.

– Yritin tänään roikkua kovemmissa peeseissä, ja lähdin hieman liian kovaa liikkeelle. Korkea ilmanala hidastaa palautumista, enkä pystynyt hiihtämään tänään omalla tasolla. Penkallakin tuli ajatuskatkoksia, kun huomasin tehneeni virheen vauhdinjaossa. Tästä opitaan, ja luotan jatkossa aiemmin käyttämääni nousujohteiseen taktiikkaan, Minkkinen sanoi Ampumahiihtoliiton tiedotteessa.

Nykyään Suomea edustava Daria Virolainen oli takaa-ajon 54:s. Virolainen ampui kilpailussa yhteensä viisi sakkoa jääden maalissa voittajasta kuusi minuuttia ja kolme sekuntia.

– Tänään oli vaikea kilpailu alusta alkaen. Jo enne kilpailua tunsin, ettei olo ollut kovin hyvä. Luulen, että sen takia oli ammuntaongelmia, Virolainen kommentoi.

Miesten takaa-ajossakaan suomalaisilla ei kulkenut. Jaakko Ranta oli parhaana suomalaisena 36:s Otto Inveniuksen sijoitus oli 37:s.

Naisten kisan voitti Ruotsin Elvira Östberg. Miesten kisan ykkönen oli Norjan kolmoisvoittoon johtanut Johannes Thingnes Bö.

Lue myös:Boston Bruins palasi voittokantaan NHL:ssä – supertähti liekeissä

LUE MYÖS: Olympiatähti Eero Hirvonen kertoi ilouutisia (UrheiluAreena.fi)