Video: Sportivo TV

Cadillac teki rohkean kuskipäätöksen ensimmäiselle F1-kaudelleen palkkaamalla Valtteri Bottaksen ja Sergio Perezin. Bottas uskoo Cadillacin tehneen hyvän päätöksen.

Ensimmäisellä kaudellaan Cadillac luotti kokemukseen. Erityisesti vaakakupissa painoi se, että vauhtinsa lisäksi Bottas ja Perez toivat mukanaan aimo annoksen kokemusta ja tietotaitoa muista talleista.

Bottas uskoo molempien kuskien pystyvän tuomaan tallin oman tietotaitonsa kehittääkseen F1-tulokas.

– Olemme molemmat nähneet paljon tässä lajissa. Olemme nähneet mikä kärkitalleissa toimii ja mitkä asiat eivät oikein toimi, Bottas kertoi Sky Sportsille.

– Me olemme nähneet sekä hyvät että pahat. Mielestäni meillä on hyvä ymmärrys siitä mitä talli tarvitsee ja mitä auto tarvitsee toimiakseen parhaalla tasolla, Bottas jatkoi.

Bottaksen mukaan kuskit puhaltavat yhteen hiileen saadakseen auton nopeammaksi.

– Meillä on yhdessä ajatusmaailma, että laitamme tallin etusijalle. Toivottavasti se auttaa meitä kehittymään nopeammin.

LUE MYÖS: Valtteri Bottas vahvisti tylyn totuuden Mercedes-vuodestaan (RalliF1.fi)