Valtteri Bottaksella oli kokonaisuudessaan vaikea Montrealin kisaviikonloppu, kun hän joutui katselemaan muiden perävaloja käytännössä koko viikonlopun. Itse kisa meni pieleen väärän rengasvalinnan vuoksi.
Bottas jäi maaliin selvinneistä viimeiseksi häviten voittaja Kimi Antonellille peräti neljä kierrosta. Bottas myönsi, ettei kilpailu ollut helppo.
– Oli todella vaikea päivä. Ei ollut kovinkaan lämmintä, Bottas manasi Cadillacin videolla.
Cadillac yritti hakea etua rengasvalinnalla, kun Bottaksen auton alle iskettiin välikelin renkaat useiden muiden valitessa kuivan kelin renkaat.
– Lähtö oli mielenkiintoinen välikelirenkailla ja slikseillä. Yritimme välikelinrenkaita ja ajattelimme pystyvämme käyttämään sitä hyödyksemme, mutta se ei toiminut.
Renkaat eivät kuitenkaan olleet Cadillacin ainoa ongelma.
– Meidän täytyy jatkaa työtekoa vauhdin osalta. Auton tasapaino oli myös huono tänään ja jouduimme taistelemaan auton kanssa aika paljon. Ainakin saimme yhden auton maaliin, Bottas kertasi kisaa.

































