Max Verstappen juhli viime yönä Austinin osakilpailun voittoa. Kilpailun jälkeen Verstappenia kohtaan kuului yllättävä reaktiot.
Palkintoseremonian aikana ja sen jälkeen meksikolaisfanit kannustivat omiaan huutamalla ”Checoa”, joka on Verstappenin tallikaveri Sergio Perezin lempinimi. Lisäksi meksikolaiskatsojat buuasivat Verstappenille.
Perez on jäänyt tälläkin kaudella täysin Verstappenin varjoon eikä hänellä Austinissakaan ollut mitään saumaa voittotaistelussa ollen lopulta Lewis Hamiltonin diskauksen myötä neljäs.
Perezin puolustajat ovat väittäneet, että auto on tehty Verstappenin ajotyylin ja tarpeiden mukaan. Verstappenia yleisön reaktio ei kuitenkaan hetkauttanut.
– Ei, ei. Lopulta minä olen se, joka vielä palkinnot kotiin, joten sopii minulle, Vertappen täräytti kisan jälkeen.
Seuraava osakilpailu ajetaan juuri Meksikossa, jossa vastaavanlaista kohtelua saattaa olla taas luvassa.
– Silloinkin se on edelleen minä, joka tuo palkinnot kotiin, Verstappen heitti.
Lue myös: Max Verstappen sanoi suorat sanat Austinin radasta – ”Ei F1-tasoa”
































