Porilaisen FC Jazzin kasvatti Justus Lehto, 25, tekee paluun jalkapallon Veikkausliigaan. VPS tiedottaa tehneensä keskikenttäpelaajan kanssa yksivuotisen sopimuksen, joka kattaa option myös seuraavasta kaudesta.

Lehto pelasi viimeksi Veikkausliigassa kausina 2017-2018, jolloin hän edusti PS Kemiä. Lehto kärsi sen jälkeen fyysisestä ylikuormitustilasta.

Lehto pelasi kaudella 2021 Ykköstä KPV:ssä. Viime kausi vierähti Kakkosessa, jossa Lehto edusti Kuopion Palloseuran akatemiajoukkuetta.

– Lehto on pelaajatyyppi jota meillä ei vielä ole. Hän on hyvä viemään peliä eteenpäin pallon kanssa ja ilman. Todella aktiivinen pelaaja joka liikkuu paljon laajalla säteellä, VPS:n päävalmentaja Jussi Nuorela kommentoi seuransa sivuilla.

– Try-outilla hän pystyi näyttämään niitä ominaisuuksia joita odotimme ja toivoimme. Hän pystyi tällä tasolla myös käytännössä toteuttamaan niitä asioita sekä pelaamaan omilla vahvuuksillaan, Nuorela jatkaa.

Lähde: VPS

Lue myös:Arsenal on valmis iskemään 85 miljoonaa euroa tiskiin – riittääkö sekään?

Lue myös:Barcelonalla on yllättävä haku päällä Bundesliigasta – tuttu pelaaja MM-kisoista

https://twitter.com/VPS1924/status/1618900404359794690

LUE MYÖS: Näkökulma: Jukka Jalonen pääsee yrittämään julmaa temppua (KiekkoUutiset.fi)