Max Verstappen ei peitellyt pettymystään Azerbaidzhanin GP aika-ajojen jälkeen. Red Bull -kuljettaja jäi kahdeksanneksi ja oli lopulta peräti 1,5 sekuntia paalupaikan saavuttaneesta George Russellista.
Verstappen lähti aika-ajoon vahvoista asemista. Hän oli ollut perjantain viimeisissä harjoituksissa nopein ja jättänyt taakseen molemmat Mercedes-kuljettajat Russellin ja Kimi Antonellin. Antonellin aika-ajo päättyi kuitenkin jo Q1-vaiheessa ulosajoon, joten Verstappenin odotettiin taistelevan Russellin kanssa paalupaikasta.
Red Bullin suorituskyky ei kuitenkaan riittänyt vastaamaan Mercedeksen vauhtiin. Verstappenin mukaan ongelmat alkoivat jo aika-ajojen ensimmäisessä osiossa.
– Koko aika-ajo ei ollut sellainen kuin sen olisi pitänyt olla. Jo Q1:ssä moottorini oli suoralla puoli sekuntia hitaampi kuin tallikaverillani, eivätkä he ymmärrä miksi. Olet silloin heti takamatkalla.
Q3:ssa Verstappenin tilanne vaikeutui entisestään. Hänen toisella kierroksellaan auton akku ei latautunut täyteen viimeisen mutkan jälkeen, minkä vuoksi hän joutui keskeyttämään nopean kierroksensa.
– Q3:n keskimmäisellä kierroksellani, joka on normaalisti hyvä kierros, akku ei latautunut viimeisestä mutkasta 16 ulos tultaessa sataan prosenttiin. Jouduin keskeyttämään kierroksen, mikä tarkoittaa, että menetät renkaiden lämpötilaa. Täällä se on kohtalokasta.
Verstappen yritti vielä viimeisellä kierroksellaan nostaa renkaiden lämpötilan mahdollisimman korkeaksi ja puristaa kaiken irti autosta. Yritys ei kuitenkaan riittänyt. Tilannetta vaikeutti myös Lando Norrisin aiheuttama keltainen lippu.
– Yritin saada renkaisiin mahdollisimman paljon lämpöä ja puskea viimeisellä kierroksella, mutta kun olemme suorilla hitaampia ja edessäni oli vielä Landon ulosajosta johtunut keltainen lippu, tässä sitä ollaan.
Verstappen ei lopulta säästellyt sanojaan arvioidessaan Red Bullin suoritusta.
– Ei riitä.
Verstappen lähtee sunnuntain kilpailuun kahdeksannesta lähtöruudusta, kun taas Russell starttaa paalupaikalta. Mestaruustaistelun kannalta Verstappenin on siis jälleen kerran rakennettava kilpailunsa nousun varaan.

































