Video: Sportivo TV

Cadillcin debyyttikausi F1 on ollut vaikeuksien sävyttämä, vaikka joukkue on myös pystynyt ottamaan selkeitä askeleita eteenpäin. Entisen F1-tallipomo Otmar Szafnauerin mukaan tallilla on edessä kuitenkin paljon töitä edessä.

Szafnauer arvioi, että Cadillacin jakautunut toimintamalli Yhdysvaltojen ja Britannian välillä voi vaikeuttaa tallin nousua F1 mestaruustaisteluun. Tallilla on Euroopan toimintakeskus Silverstonessa, mutta merkittävä osa suunnittelu- ja simulointityöstä tehdään Yhdysvalloissa Indianapolisissa ja Etelä-Carolinassa.

Szafnauer kertoi High Performance Racing -podcastissa keskustelleensa Cadillacissa työskentelevän Pat Symondsin kanssa.

– Cadillac rakentaa tukikohtaa Indianapolisiin. Sanoin Patille: ”Se ei ole optimaalista. Jos esimerkiksi sinulla on yhtä hyvät kuljettajat kuin Mercedeksellä, yhtä suorituskykyinen voimanlähde ja yhtä hyvä ymmärrys ajoneuvodynamiikasta, aerodynamiikasta ja renkaista kuin Mercedeksellä, mutta ainoa ero on siinä, että osa suunnittelutiimistäsi on Silverstonessa, aerodynamiikkatiimistä Indianapolisissa ja simulointitiimistä Etelä-Carolinassa – kumpi voittaa? Mercedes.

Szafnauerin mukaan Symonds vastasi tähän osuvasti.

– Hän sanoi: ”Se on epäoptimaalista vain, jos haluat voittaa maailmanmestaruuden.” Siinä on pointtini. Jos tavoitteena on tehdä tallista enemmän amerikkalainen, silloin kyllä, rakenna Indianapolisissa ja Etelä-Carolinassa. Mutta jos tavoitteena on voittaa maailmanmestaruus, sinun pitää tehdä kaikkesi sen eteen. Eikä tuo ole sitä.

Cadillac on kärsinyt alkukaudellaan myös luotettavuusongelmista. Tallin Valtteri Bottas ja Sergio Perez ovat toistaiseksi jääneet ilman pisteitä, ja Cadillac on valmistajien MM-sarjassa viimeisellä sijalla.

LUE MYÖS: Suomalainen yleisurheilija vaihtoi lajia – voitti kylmiltään heti kaikki (UrheiluAreena.fi)