IF Gnistanissa pelaava hyökkääjä Ayo Obileye on törmännyt samoihin yllätyksiin kuin useat muut Suomeen siirtyneet ammattilaisurheilijat.
Obileye tuli ensimmäistä kertaa Suomeen viime kesänä, kun hän siirtyi SJK:hon. Kauden jälkeen hän palasi takaisin Englantiin, kunnes palasi Suomeen taas tammikuussa tehtyään sopimuksen Gnistanin kanssa.
Samalla hän pääsi kokemaan ensimmäistä kertaa Suomen talven.
– Viime kaudella tulin Suomeen kesällä. Marraskuussa alkoi olla jo vähän sateista ja hieman kylmää. Nyt tulin tammikuun lopussa kauden alkuun. Minulla oli kirjaimellisesti iso Niken takki päällä, ja olin kerrospukeutunut, iso toppatakki vielä kaiken lisäksi. Lensin suoraan Skotlannista ja kun tulin ulos lentokentältä, suusta nousi höyryä! Obileye avaa ensikosketustaan Suomen talveen Goalin juttusarjassa.
– Käteni eivät olisi kestäneet ulkona ilmassa varmaan kymmentäkään sekuntia, vaan ne olisivat jäätyneet. Niin kylmä siellä oli. Ja tämä oli vasta tammikuun loppua. Muutos oli aivan järjetön, en ole koskaan kokenut mitään vastaavaa.
Ennen Suomea Obileye pelasi kotimaansa ulkopuolella Skotlannissa sekä Kiinassa.

































