Takavuosien maalitykillä Gary Linekerilla on yksi suosikki ylitse muiden Englannin jalkapallomaajoukkueen uudeksi päävalmentajaksi, jos ja kun Gareth Southgate jättää tehtävänsä.

Southgate on antanut ymmärtää, että hän jättää pestinsä, käy EM-kisoissa miten tahansa. Englanti kohtaa Hollannin ensi keskiviikkona pelattavassa välieräottelussa.

– Tämä on Gareth Southgaten viimeinen arvoturnaus, Lineker vakuuttelee The Rest Is Football-podcastissa.

Graham Potter on vedonlyöjien suosikki Southgaten seuraajaksi. Potter ei ole kuitenkaan Linekerin suosikki.

Lineker liputtaa Frank Lampardin puolesta.

– Olen menossa asioiden edelle, mutta uskon, että pelaajat kunnioittaisivat häntä välittömästi. Lampard on ollut mielestäni hieman epäonninen manageriuransa aikana, mutta hän ymmärtää tämän pelin taktisesti. Ja jos ei Lampard, niin kuka sitten? Eddie Howe, kenties?, Lineker pyörittelee.

Lue myös:Nyt se on lähellä – ManU on tekemässä isot kaupat Bayern Münchenin kanssa

LUE MYÖS: Kiekkojätti Mico Lampinen teki valitettavia paljastuksia EM-pettymyksen jälkeen (UrheiluAreena.fi)