Italiaa ravisuttaa prostituutioskandaali, johon on liitetty useita huippu-urheilijoita. Nyt ensimmäisten mukana olleiden henkilöiden nimet ovat vuotaneet julki.
La Gazzetta dello Sportin tutkimusten mukaan Milanossa on pyöritetty laitonta seuralaispalveluja, joka välitti prostituoituja muun muassa urheilijoille ja julkkiksille. Ringin asiakkaina on kerrottu olevan peräti noin 70 Serie A:n pelaajaa.
Listalta löytyvät muun muassa Inter Milanon Alessandro Bastoni ja Achraf Hakimi, AC Milanin tähti Rafael Leao, entiset Liverpool-pelaajat Philippe Coutinho ja Arthur, ranskalaislegenda Olivier Giroud, Juventus-hyökkääjä Dusan Vlahovic sekä Lazion Daniel Maldini. Leao on jo ehtinyt kiistää kaikki syytökset.
Pelaajat eivät ole rikostutkinnan kohteena, mutta tutkintojen yhteydessä on pidätetty neljä ringin johtohenkilöä. Pidätysten yhteydessä rahaa takavarikoitiin yli miljoonan euron arvosta.
































