Ruotsin NHL-tähdet joutuivat koville MM-kisojen puolivälieräottelussa Suomea vastaan, mutta voittivat jatkoajalla 2-1 tuomareidenkin avustuksella.

Ruotsi oli yllättävissäkin vaikeuksissa. Minnesota Wildissa NHL:ssä seuratasolla pelaava Ruotsin maalivahti Filip Gustavsson väitti, ettei Suomen vahvuus yllättänyt häntä.

– Odotamme aina, että Suomea vastaan on kova peli. Suomi on erinomainen joukkue. Tiedämme, että he puolustavat todella hyvin. Yritimme puskea koko pelin ajan. Hieno laukaus oli Eriksson Ekiltä, Gustavsson sanoi Sportti.com:lle.

Suomen maalivahti Emil Larmi sai Gustavssonilta vilpittömät ja ansaitut kehut-

– Larmi pelasi hienosti. Olen nähnyt hänen pelaavan todella hyvin Ruotsin liigassa. Hän on todella korkean tason maalivahti.

Gustavsson ei kiistänyt, etteikö Suomen kaataminen tuntunut makealta.

– Onhan se aina extraa. Suomen ja Ruotsin pelit ovat sellaista isoveli-pikkuveli -asetelmaa. On aina kiva voittaa heidät.

Lauantaina Ruotsi kohtaa välieräottelussa Tshekin. Haaste on kova, kun pelataan Prahassa.

– Tshekkiä vastaan pitää tulla samalla lailla kovaa peliin. Siellä on iso ja äänekäs yleisö, mutta yritämme tehdä saman jutun kuin tänään. Toivottavasti saamme tehtyä enemmän maaleja, totesi Gustavsson.

Haastattelu: Otto Palojärvi, Ostrava

Lue myös:Jukka Jalonen jyrähti tuomareista – ”Kenen per*että ne nuolee NHL:ssä”