NHL-seura Florida Panters pelaa itäisen konferenssin finaaleissa New York Rangersia vastaan. Sarja on tasan 2–2 ennen torstaina New Yorkissa pelattavaa viidettä ottelua.

Valmistautuminen otteluun ei ole mennyt aivan ihanteellisesti. Laitahyökkääjä Carter Verhaeghe otti osumaa valmistavissa treeneissä.

Asiasta kertoi NHL-toimittaja Michael Russo X:ssä. Verhaeghe sai mailasta osumaa naamaansa maalin edessä.

Kaikki merkit viittaavat siihen, että Verhaeghe selvisi tilanteesta ilman dramaattisempaa vammaa. Se onkin hyvä asia, sillä hän pelaa vahvoja pudotuspelejä.

Verhaeghe on tehnyt 15 ottelussa pisteet 9+8=17. Hänen on tarkoitus pelata torstaina ykkösketjussa Aleksander Barkovin ja Sam Reinhartin kanssa.

Lue myös:Suomen vihatuin jääkiekkoilija kommentoi tilannettaan MTV:lle

LUE MYÖS: Oliver Helander heitti kunnon kaaren – ”Äijä on mitalikunnossa” (UrheiluAreena.fi)