
Entinen jääkiekkoilija Lauri Korpikoski on saanut kovan pestin. NHL-seura Montreal Canadiens on pestannut Korpikosken pelaajakehitysvalmentajaksi.
Korpikoski tulee toimimaan tehtävässään Euroopasta käsin pyrkien kehittämään Montrealin eurooppalaisia varauksia ja valmistamaan heitä NHL:n maailmaan. Korpikoski aloitti uudessa tehtävässään 1.7.
Korpikoskella on takanaan mittava pelaajaura. Hän oli New York Rangersin ensimmäisen kierroksen varaus vuodelta 2004.
Hän vietti taalajäillä yhteensä yhdeksän kautta. Pelejä hänelle kertyi yhteensä 609 ja niissä tehopisteitä 86+115=201.
Rangersin lisäksi hän pelasi urallaan Phoenix/Arizonassa, Edmontonissa, Dallasissa ja Columbuksessa. NHL-vuosiensa jälkeen hän pelasi kasvattajaseuraansa TPS:aan.
Lue myös: Florida Panthers vahvisti mestarijoukkuetta Leijonille tutulla maalivahdilla
Lue myös: NHL:n otteluohjelma julkaistu – huipputurnaus aiheuttaa muutoksia