Colorado Avalanchen tähtihyökkääjä Nathan MacKinnon syötti tyhjiin osuneen Artturi Lehkosen maalin, kun Avalanche tiistaina voitti Dallas Starsin lukemin 3-1.
MacKinnon ylsi tehopisteille jo 27. perättäisessä kotiottelussaan. Näissä otteluissa hän on saalistanut tehopisteet 22+34=56.
Ennätykseen MacKinnonilla on vielä matkaa. NHL:n kotiotteluiden kaikkien aikojen pisteputkiennätystäpitää hallussaan Wayne Gretzky, joka ylsi pisteille kaudella 1988-89 peräti 40 perättäisessä kotiottelussa.
MacKinnon on pelannut tällä kaudella 57 ottelua. Niissä vain kymmenessä hän on jäänyt tehopisteittä.
NHL:n pistepörssissä MacKinnon on toisena. Käytöksensä takia usein kohujen keskelle joutunut Nikita Kutsherov on kärjessä kaksi pistettä edellä.
Lue myös:Parjattu Kaapo Kakko käänsi kurssinsa – sai lupaavan kommentin





























