Naisleijonat taipui Suomen aikaa varhain sunnuntaina 5-3 -tappioon kisaemäntä Yhdysvalloille naisten MM-kisojen kolmannessa ottelussaan. Naisleijonien päävalmentaja Juuso Toivola löytää joukkueen pelaamisesta paljon positiivista, vaikka kolmas peräkkäinen tappio totta kai kirpaiseekin.

– Menimme 1-0 -johtoon, nousimme tasoihin 2-2:een ja vielä läpiajomaalilla toisen erän lopussa 3-4:ään. Kolmas maalimme tuli hyvään paikkaan ja antoi meille uskoa, mutta kolmannen erän alun virhe johti Yhdysvaltojen viidenteen maaliin ja vei meiltä terävintä energiaa – se oli liian helppo maali, Toivola kommentoi Leijonien verkkosivuilla.

– Yritimme senkin jälkeen puskea ja pumpata uutta virtaa pelaamiseen, ja kyllä joukkue loppuun asti taistelikin, Toivola jatkaa.

Toivola sanoo, että huippumaita vastaan pelattaessa pienet asiat ratkaisevat. Myös Suomen joukkueen henkistä kanttia mitataan peräkkäisten tappioiden jälkeen.

– Meidän pitää ottaa kipinät irti niistä moraalisista asioista, joista olemme yhdessä joukkueen kanssa sopineet. Nämä ovat eri pelejä kuin viime vuonna B-lohkossa, jossa menimme voitosta voittoon. Nyt olemme menneet A-lohkossa häviöstä toiseen. Se tarkoittaa jatkoa ajatellen sitä, että pelaajienkin on oltava henkisesti vahvoja.

Toivolan papereissa turnaus on prosessi, jonka kenties ratkaisevin peli on tuleva puolivälieräottelu. Sitä ennen Suomi kohtaa alkulohkopelissä vielä maanantaina Sveitsin, joka voi hyvinkin olla Suomen vastustaja myös puolivälierissä.

– Meidän pitää uskoa voittoon, niin sen jälkeen me voitamme. Maanantaina siihen on jälleen uusi mahdollisuus.

Yhdysvallat-ottelussa Elisa Holopainen vastasi Suomen kahdesta ensimmäisestä osumasta. Suomen kolmannen maalin viimeisteli Sofianna Sundelin.

Lähde: Leijonat.fi. Kuva: Heikki Löfman

Lue myös:Naisleijonille taas takkiin – Elisa Holopainen Suomen valopilkku

LUE MYÖS: Suomalainen moukarinainen laittoi bilevaihteen silmään (UrheiluAreena.fi)