Jääkiekon SM-liigassa pelattiin perjantai-illan kunniaksi seitsemän ottelun kierros.

Kierroksen päätti kauden ensimmäinen Satakunnan paikallispeli Ässien ja Lukon välillä.

Ässät nappasi ainakin tässä kohtaa Satakunnan herruuden ja nappasi komean 4-1-voiton.

Ässät lähti hurmoksellisessa illassa karkuun jo avauserässä ja meni 2-0-johtoon. Maaleista vastasivat Tuomas Salmela ja Roope Talaja.

Antoine Morand toi Lukon maalin päähän toisessa erässä, mutta päätöserä oli jälleen Ässien. Eemil Erholtz iski 3-1-maalin ja loppunumerot iski tyhjään maaliin Dylan Fabre. Joukkueet kohtaavat heti uudelleen huomenna lauantaina Raumalla.

Mestarisuosikit Pelicans ja Ilves sen sijaan kyntävät edelleen.

Pelicans kaatoi tällä viikolla aiemmin HIFK:n, mutta perjantai-iltana se palasi niin sanotusti arkeen.

Tällä kertaa SaiPa aiheutti Pelicansille jälleen yhden tappion, kun se voitti maalein 3-1.

Patrik Carlsson vei lahtelaiset toisen erän alussa 1-0-johtoon, mutta siihen Pelicansin maalivire sitten jäikin.

Janne Naukkarinen tasoitti vielä toisessa erässä ja päätöserässä Eero Klintrup iski alivoimalla voittomaalin ja Ville Petman viimeisteli loppulukemat tyhjiin.

SaiPa on pelannut viime aikoina vahvoja kolmansia eriä ja sama oli tarina tälläkin kertaa.

Tampereen Ilves sai lähes täydellisen alun SM-liigakauteen, mutta se on ajautunut todella karuun kierteeseen.

Ilves kärsi jälleen perjantaina tappion. Tällä kertaa Turun Palloseura kuritti sitä maalein 5-3.

Ottelun ratkaisu nähtiin heti kolmannen erän alussa. Aidan Dudas siirsi TPS:n 4-2-johtoon ja se jäi myös voittomaaliksi, vaikka Ilves tuli vielä kerran maalin päähän.

Ilveksen tappiokierre on nyt jo karu. Ilves on hävinnyt jo neljä ottelua putkeen.

Ilves on pudonnut tässä vaiheessa jo seitsemänneksi sarjassa. TPS on napannut kaksi voittoa putkeen ja on puolestaan sarjataulukossa yhdeksäntenä.

JYP ja HIFK pelasivat todella hämmentävän ottelun SM-liigassa perjantaina.

Se kuuluisa momemtum vaihteli ottelussa jatkuvasti ja lopulta sarjakärki HIFK voitti ottelun 6-5-lukemin jatkoajalla.

HIFK karkasi jo ensimmäisessä erässä 4-0-johtoon vain muutaman minuutin sisään ja peli näytti jo tässä vaiheessa ratkenneen.

Toisin kuitenkin kävi. Ilmeisesti HIFK tunsi menneensä liian helposti johtoon, sillä toisessa erässä JYP tuli 4-4-lukemiin. HIFK siirtyi kuitenkin viimeiselle erätauolle 5-4-johdossa, mutta päätöserässä JYP nousi vielä kerran rinnalle.

Jatkoajalla HIFK sai lisäpisteen. Maalin teki Iiro Pakarinen, joka on käsittämättömässä vireessä. Pakarinen teki Jyväskylässä jälleen kaikkiaan kaksi maalia ja nosti samalla tämän kauden maalimääränsä jo 19 osumaan!

JYPin tehomies oli Tuukka Tieksola. Hän syötti ottelussa kolme maalia. Myös HIFK:n pistepörssiä johtava Jori Lehterä syötti jälleen vaatimattomat kolme osumaa.

HIFK johtaa edelleen varsin selvästi sarjaa. JYP on toiseksi viimeisenä ja on hävinnyt nyt jo kolme ottelua putkeen.

Muissa otteluissa Jukurit yllätti KalPan jatkoajalla maalein 3-2, hyvässä iskussa oleva Kiekko-Espoo kaatoi HPK:n 5-2 ja Tappara kampesi KooKoon nurin 3-2-lukemin.

SM-liigan tulokset perjantaina 25.10:
Jukurit-KalPa 3-2 ja
JYP-HIFK 5-6 ja
Kiekko-Espoo-HPK 5-2
KooKoo-Tappara 2-3
SaiPa-Pelicans 3-1
TPS-Ilves 5-3
Ässät-Lukko 4-1

Lue myös: Valtteri Bottas jyrähti – nyt tuli tiukkaa tekstiä

LUE MYÖS: Floridan Niko Mikkola ihmetyttää Lepakkovuorossa – ”Täysin kateissa” (Atleetti.fi)