Valtteri Bottaksen Itävallan GP oli pettymys, kun hän oli maalissa 16. Bottas koki kisan alkuhetkillä takaiskun, joka vaikutti koko kilpailuun.

Bottaksen viikonloppu Itävallassa oli kokonaisuudessaan vaikea. Kilpailussa Bottas otti osumaa, joka vaikeutti koko kilpailua.

– Sain vähän osumaa etusiipeeni ensimmäisessä mutkassa tapahtuneessa kontaktitilanteessa, ja ikävä kyllä menetin asemiani ensimmäisen pätkän aikana. Se vaaransi kisani lopun ja kun tilanne on niin tasainen, niin siitä oli mahdoton toipua. Ylipäänsä meillä ei ollut tarpeeksi vauhtia tänä viikonloppuna eikä tämä rata sopinut meille yhtä hyvin kuin aiemmat kisat, Bottas harmitteli Alfa Romeon verkkosivuilla.

Alfa Romeo on kuitenkin saamassa autoonsa lisävahvistuksia, joten Bottas katsoo optimistisesti kohti tulevaa Silverstonen osakilpailua.

– Meidän on määrä saada Silverstoneen uusia osia ja niiden on tarkoitus tehdä ero suorituskykyymme. Olemme nähneet kuinka päävastustajiemme parannukset ovat parananeet heidän vauhtiaan ja toivottavasti niin käy meillekin ja pääsemme taistelemaan heti taas paikasta kymmenen parhaan joukkoon, Bottas heittää.

Lue myös: Alfa Romeon pomo myönsi karun totuuden – ”Pitää analysoida tämä seuraavien päivien aikana”

Lue myös: Toto Wolff hiljensi Lewis Hamiltonin tylysti – ”Ajaisitko sitä”

LUE MYÖS: Jari-Matti Latvala avasi oven – Toyotalle lisää suomalaiskuskeja jo ensi kaudella? (RalliF1.fi)