Suomen Olympiakomitean viimeiset nimitykset Pariisin olympialaisiin tehtiin maanantaina. Kouluratsastukseen nimettiin joukkueen kolmantena ratsastajana Joanna Robinson. Pariisin matkustaa myös vararatsastaja Elisabet Ehrnrooth.

Koulujoukkueeseen nimettiin viikko sitten jo Emma Kanerva ja Henri Ruoste. Suomelle on nimetty koulujoukkue ensimmäistä kertaa sitten Sydneyn olympialaisten vuonna 2000.

– Tammikuussa saatu joukkuepaikka olympialaisiin on ollut todellinen piristysruiske suomalaiselle kouluratsastukselle. Ratsukkomme ovat kilpailleet kansainvälisesti ahkerammin kuin koskaan ennen, ja nyt kevätkaudella saadut opit käytetään hyväksi, kun käynnistämme seuraavan olympiadin projektin, lisää Ratsastajainliiton urheilujohtaja Jutta Koivula liiton tiedotteessa.

Robinson on arvokilpailujen ensikertalainen. Vuodesta 2019 Grand Prix -tasolla kilpaillut Robinson on tehnyt yhteistyötä olympiaratsunsa Glamouralinen kanssa tasan vuoden ajan.

Pariisin olympialaisten vararatsukkona paikan päälle matkustaa Elisabet Ehrnrooth hevosellaan Daytona. Ehrnrooth, 57, kilpaili Sydneyn olympialaisissa vuonna 2000 hevosella Harald.

– Olen erittäin onnellinen valinnasta, ja odotan jo kovasti olympialaisia, riemuitsee Ehrnrooth.

Ehrnrooth (o.s. Dengg) on syntyjään Gnestasta, Ruotsista. Hän on hevosperheestä, veli Johan Dengg kilpaili nelivaljakoilla EM-tasolla asti. Ehrnrooth on ratsastanut pienestä pitäen kotitallillaan. Ollessaan toimihenkilönä Tukholman MM-kilpailuissa vuonna 1990 hän näki Kyra Kyrklundin ja Matadorin, ja haki Suomeen Kyrklundille töihin ja valmennukseen.Kaksoiskansalaisuuden hän sai vuonna 1997 mentyään naimisiin suomalaisen Georg Ehrnroothin kanssa.

Hän on kolminkertainen Suomen mestari. Ehrnrooth on edustanut Suomea MM- ja EM-kilpailuissakin.

Lähde: Suomen ratsastajainliiton tiedote

Lue myös: Suomalaispelaaja sai yllättäen kutsun olympialaisiin – ”Iso mahdollisuus”

Lue myös: Suomen olympiajoukkueeseen tehtiin viimeiset valinnat – tämä on Suomen mitalitavoite

LUE MYÖS: Viivi Lehikoiselle esitettiin karu kysymys – teki nyt muutaman asian selväksi (UrheiluAreena.fi)