Venäjän ja Valko-Venäjän hiihtäjät eivät tälläkään kaudella saa osallistua hiihdon maailmancupin osakilpailuihin. Norjalaistähti Emil Iversen kaipaa venäläisiä takaisin lähtöviivalle.

Kansainvälinen hiihtoliitto (FIS) sulki Venäjän pois kansainvälisistä hiihtokilpailuista sen jälkeen, kun Venäjä aloitti Valko-Venäjän avustuksella hyökkäyksen Ukrainaan. Maiden hiihtäjiä ei nähdä tälläkään kaudella laduilla, sillä FIS pannan voimassa myös tälle kaudelle.

Nelinkertainen maailmanmestari Iversen kaipaa kuitenkin venäläisiä takaisin kisoihin. Norjalaisten ylivoima on alkanut kyllästyttää olympiamitalistia.

– Tämä tilanne on erittän negatiivinen maastohiihdolle. Ja venäläiselle maastohiihdolla. He olivat oikeastaan ainoita uhkaajiamme viime vuosina. Toivotaan rauhaa, jotta he voivat palata, Iversen totesi Nettavisenin haastattelussa.

Iversenin kommentissa on sivupiikki suomalaishiihtäjiin, jotka ovat voineet vain kateellisina seurata norjalaishiihtäjien ylivoimaa. Viime kauden 30 maailmancupin osakilpailusta norjalaiset voittivat 27.

Maastohiihdon maailmancup pyörähtää käyntiin tulevana viikonloppuna Rukalta.

Lue myös: Suomi lähtee vahvalla joukkueella Rukan maailmancup-avaukseen

Lue myös: Krista Pärmäkoski teki rajun testin itselleen

LUE MYÖS: Olympiatähti Eero Hirvonen kertoi ilouutisia (UrheiluAreena.fi)