
F1-sarjassa aikoinaan 19 GP:tä ajanut hollantilainen Diego van der Garde, 38, on ilmoittanut ripustaneensa ajonhanskat lopullisesti naulaan. Van der Garde keskittyy jatkossa muun muassa Viaplayn F1-asiantuntijan rooliin.
Van der Garde kilpaili F1-sarjassa kaudella 2013 surkealla Caterham-tallin autolla ilman pisteitä.
Van der Garden oli määrä jatkaa F1-uraansa vuonna 2015 Sauberin kisakuljettajana, mutta talli päättikin lähteä kauteen ruotsalainen Marcus Ericsson ja brassi Felipe Nasr kuljettajinaan. Nasrin managerina toimi tuolloin pitkän päivätyön Kimi Räikkösen kanssa tehnyt Steve Robertson.
Van der Garden mukaan hänellä oli voimassa oleva sopimus tallin kanssa ja hän käynnisti oikeustoimet Sauberia vastaan. Kiista ratkesi lopulta, kun Sauber maksoi Van der Gardelle 15 miljoonan euron korvauksen. Van der Garde oli ajanut kauden 2014 Sauberin testi- ja varakuljettajana.
Van der Garde kilpaili sen jälkeen muun muassa Le Mans-, WEC- IMSA-sarjoissa. Nyt siis kilvanajo on saanut lopullisesti jäädä.
– Se oli fantastista aikaa. Pystyin toteuttamaan unelmani nousta Formula 1:hteen. Vaikka olin vielä viime vuonna kilpailukykyinen joka kilpailussa, haluan viettää enemmän aikaa vaimoni Denisen ja kolmen lapsemme kanssa.- Olen myös aktivoitunut entistä enemmän yrittäjänä ja sijoittajana, sekä Viaplayn F1-analyytikkona. Haluan myös omistaa siihen enemmän aikaa. Siksi katson taaksepäin kilpauraani ylpeänä ja odotan tulevaisuutta suurella ilolla!, Van der Garde kertoo Instagram-tilillään.
Lue myös:Valtteri Bottas ei aja Audi-tallissa