F1-talli AlphaTauri ottaa monia komponentteja ja osia emotalli Red Bullilta, mutta nyt tallipomo Peter Bayer on myöntänyt suoraan, että yhdessä asiassa se teki viime kaudella selvän virheen.

AlphaTauri päätti viime kaudella kulkea osin omaa polkuaan ja rakensi itse autoonsa oman jousituksen.

Kyseessä on hyvin kriittinen osa ja Bayer myöntää suoraan, että se olisi kannattanut ottaa emotallilta, kuten ennenkin.

– Alkuperäinen päätöksemme kulkea omaa tietämme näiden kriittisten osien kanssa oli yksinkertaisesti virhe, Bayer myönsi Autosportille.

Bayerin mukaan jousitus on F1-autoissa todella tärkeä osa, eikä sen suhteen kannattaisi ottaa mitään turhia riskejä.

– Sinulla on pohja ja sitten on jousitus. Jos nuo kaksi eivät toimi yhdessä, niin homma ei vain mene hyvin, Bayer muistutti.

Lue myös: Entinen F1-kuski myöntää tehneensä pahan virheen

LUE MYÖS: Näkökulma: Karu totuus iskee silmille – suomalaisessa jääkiekossa on rajuja uhkakuvia (KiekkoUutiset.fi)