ManU:n uutisoidaan haastavan Manchester Cityn tosissaan väännössä Newcastlen brasilialaisesta keskikenttäpelaajasta Bruno Guimaresista, 26. Asiasta uutisoi espanjalaislehti AS.

Guimares siirtyi vuoden 2022 tammikuussa Lyonista noin 40 miljoonalla punnalla Newcastleen. Guimares solmi neljän ja puolen vuoden mittaisen sopimuksen, mutta hänen ympärillään on vellonut nyt jo jonkin aikaa merkittäviä siirtohuhuja.

Mahdollisen ManU-siirron vahvana taustatekijänä pidetään urheilujohtaja Dan Ashworthia, joka on siirtymässä Newcastlesta Manchester Unitediin.

AS:n mukaan Ashworth haluaa tuoda Guimaresin ehdottomasti mukanaan.

Guimaresin tilanne kiinnostaa toki myös muita seuroja. Valioliigan seuroista sitä tarkkailevat ainakin Liverpool ja Chelsea.

Lue myös:Bundesliigan seura antoi potkut päävalmentajalleen

LUE MYÖS: ”Kolmen lampaan kisaturisti”, entinen SE-mies puhui suoraan Antti Sainiosta (UrheiluAreena.fi)