
HIFK:ssa nähtiin maanantaina tähtiluokan debytantti, kunRoman Eremenkodebytoi joukkueessa.
Eremenko palasi samalla Veikkausliigassan peräti 17 vuoden tauon jälkeen. Tässä välissä on hän ehtinyt tekemään pitkän uran ulkomailla ja Suomen maajoukkueessa.
Eremenko, 35, antoi Mestarien liiga-pelin yhteydessä vuonna 2016 kokaiinia sisältävän dopingnäytteen. Hänen pelinsä maajoukkueessa loppuivat siihen, eikä Eremenko ole asiaa koskaan julkisuudessa kommentoinut.
HIFK:n 0-3-tappioon päättyneen Inter-ottelun jälkeen Eremenko kuitenkin lausui asiasta ensi kertaa suomalaiselle medialle.
– Se tapahtui. Se oli iso tapahtuma. Kärsin ja kärsittiin koko perhe. Kyllähän se tietysti kasvatti, mutta tässä ollaan. Ei voi muuttaa enää sitä, mitä tapahtui, Eremenko sanoi lehdistötilaisuudessa.
Tämän jälkeen Eremenkolle esitettiin kiusallisesta aiheesta jatkokysymys, minkä jälkeen HIFK:n päävalmentajaMixu Paatelainenpuuttui tilanteeseen.
– Minun mielestäni ei kannata alkaa vatvoa tätä. Nyt mennään eteenpäin ja keskitytään HIFK:n asioihin, Paatelainen totesi.
Eremenko itse kuitenkin vastasi jatkokysymykseen. Häneltä udeltiin, onko hän miettinyt sitä, mitä jäi uralla saavuttamatta käryn vuoksi.
– Kyllä mä olen miettinyt, että olisin varmaan nyt Barcelonassa, jos sitä ei olisi tapahtunut. Mutta mutta. Tietenkin varmaan loppuelämän ajan tulee ajatuksia, että jos ja jos. Mutta en voi enää muuttaa mitään. Se tapahtui, hän sanoi.
Teksti: Ville Hirvonen
Lue myös:Roman Eremenko ei auttanut – FC Inter murskasi HIFK:n