Video: Sportivo TV

HIFK yllätti koko kiekkoilevan Suomen viime lauantaina, kun seura tiedotti tähtisentteri Jori Lehterän lopettavan uransa.

Lehterä kertoi myöhemmin samana iltana omassa somepostauksessaan, ettei hän ole tehnyt lopettamispäätöstä vielä 100-prosentin varmuudella.

Siitä lähtien huhumylly on pyörinyt. On pohdittu muun muassa sitä, että ovatko HIFK:n päävalmentajan Olli Jokisen ja Lehterän välit täysin kunnossa. Onhan se niin poikkeuksellista, että pelaaja lopettaa kesken kauden.

Nyt Lehterä on avannut Ilta-Sanomien haastattelussa tarkemmin sitä, miksi hän päätyi näin kovaan ratkaisuun.

Jori Lehterä
HIFK jäi Jori Lehterän uran viimeiseksi seuraksi. Hän ehti edustaa seuraa vajaat neljä kautta. Kuva: All Over Press

Lehterä loukkaantui viime kauden alussa ja oli ison osan runkosarjasta sivussa. HIFK:lla oli tuohon aikaan yli puolet joukkueesta loukkaantuneena ja Lehterä näki läheltä, miten koville monella otti olla sivussa tositoimista.

– Itse taas mietiskelin, että tämähän onkin aika mukavaa hommaa viettää viikonloppuna mökillä aikaa kaikessa rauhassa ja laittaa saunaa päälle, Lehterä sanoo nyt.

– Silloin tuli ensimmäistä kertaa se tunne, ettei minulla varmaan kuuluisi olla nyt tämä fiilis, Lehterä jatkaa.

Vaikka uran päättäminen kävi siis jo viime kaudella mielessä, päätti Lehterä kuitenkin vielä kerran kokeilla.

– Neljän pelin jälkeen katsoin kalenteria, että tässä on vielä 60 peliä jäljellä. Melkein joka viikko perjantaina ja lauantaina pelit. Mahdolliset pleijarit ja kaikki treenit vielä päälle. Tulin siihen johtopäätökseen, ettei tämä ole enää tämän arvoista, Lehterä sanoo suoraan.

LUE MYÖS: Juoksulegenda varoitti Therese Johaugia (UrheiluAreena.fi)