Ruotsalainen jalkapallovalmentaja Sven-Göran Eriksson paljasti taannoin, että hän on kuolemassa.

Eriksson kertoi, että hän sairastaa parantumatonta syöpää.

Valmentaja on kertonut sairastavansa haimasyöpää ja hänellä on korkeintaan enää vuoden verran elinaikaa.

Eriksson tunnetaan jalkapalloihmisenä ja hänellä onkin elämässään enää vain yksi toive. Hän haluaa nähdä vielä yhden jalkapallo-ottelun.

”Svennis” kertoi, että hän haluaisi nähdä vielä Englannin ja Brasilian välisen maaottelun, joka pelataan maaliskuun 23. päivä Lontoon Wembleyllä.

– Toivon todella pääseväni otteluun. Se on hieno ottelu, valmistautumista MM-kisoihin ja mahdollisesti myös tulevan MM-finaalin ennakko, Eriksson kertoi Sky Sportsille viitaten vuoden 2026 MM-turnaukseen.

On hyvin mahdollista, että Eriksson pääsee tuohon otteluun, mutta eräs toinen unelma ei tule hänen elämässään koskaan toteutumaan.

– Isäni on edelleen Liverpoolin fani ja niin olen minäkin. Toivoin aina, että voisin joskus olla Liverpoolin manageri, mutta se ei tule koskaan toteutumaan. Pysyn silti edelleen fanina, hän sanoi.

Sven-Göran Eriksson muistetaan parhaiten Englannin jalkapallomaajoukkueen managerina. Hän toimi tehtävässä vuosina 2001-2006.

Lue myös: Jose Mourinhon potkuille sinetti?

LUE MYÖS: Jasmi Joensuu teki uuden aluevaltauksen – melkoinen näky (UrheiluAreena.fi)