Video: Sportivo TV

Liverpoolin ennätyshankinta Florian Wirtz ei ole vielä pystynyt lunastamaan hänen kohdistettuja 135 miljoonan euron odotuksia. Saksalainen on saanut rajua kritiikkiä esityksistään.

Liverpool selvisi viikonloppuna pälkähästä raapien vieraskentällä 1-0-voiton. Wirtzin panos jäi kuitenkin seuralegenda Jamie Carragherin mukaan olemattomaksi.

– Wirts on ollut jälleen todella huono. Ei mitään. Siellä ei tapahdu mitään, Carragher kritisoi Sky Sportsilla jo avausjakson aikana.

Lopulta Wirtz vaihdettiin kentältä 20 minuuttia ennen täyttä aikaa.

– Se oli yksi huonoimmista peleistä, joita olen häneltä nähnyt Liverpooliin paidassa, Garragher ryöpytti ottelun jälkeisessä podcastissaan.

Entisen Liverpool-legendan mukaan Wirtz ei ole ensimmäisenä vuotenaan ottannut lainkaan askeleita eteenpäin.

– En näe, että hän voi uhata sinua. Kaikki on vain siistiä ja puhdasta. Sen kaltaiselle pelaajalle siirtosumman pitäisi olla puolet siitä mitä Liverpool maksoi, Carragher jyrähti.

Carragherin mielestä Wirtz ei tällä hetkellä ansaitse esityksillään peliaikaa.

– Mielestäni Iraolalla on tulevaisuudessa päätöksen paikka. Wirtz ei olisi minun Liverpoolin kokoonpanossa.

LUE MYÖS: Suomalainen yleisurheilija vaihtoi lajia – voitti kylmiltään heti kaikki (UrheiluAreena.fi)