Leijonat avasi Ruotsin EHT-turnauksen torstaina, kun se kaatoi Sveitsin 4-2.

Suomi oli ajoittain Sveitsin kanssa vaikeuksissa, mutta lopultaJukka Jalosenkokoaman kokeilullisen joukkueen tasoero vastustajaan nähden tuli kuitenkin selväksi.

Leijonien yllättävä tehomies oli HIFK:n hyökkääjäJuha Jääskä. Hän teki ottelussa tehot 1+1 ja oli Leijonien tehokkain pelaaja.

Jääskä, 25, on ansainnut näyttöpaikkansa Leijonissa luotettavalla pelaamisellaan SM-liigassa. Hän on tehnyt tällä kaudella 10 maalia ja 27 tehopistettä.

Jääskä voisi olla todellinen yllätysvalinta vaikka kevään MM-kisoihinkin. Jääskä monipuolinen ja monikäyttöinen pelaaja ja hän osoittanut pystyvänsä tekemään tulosta myös kansainvälisissä peleissä.

Torstain Sveitsi-ottelussa Leijonien toinen selkeä näkyvä hahmo oli maalivahtiEmil Larmi. Hän on aiemmin MM-kisoissa jo pelannutkin.

Teksti: Ville Hirvonen

Lue myös: Leijonat selvisi karusta alusta ja voitti – SM-liigapelaajat sankareina

LUE MYÖS: Suomen A-maajoukkuehiihtäjällä lähti lapasesta leirillä – ”Panobussi” (UrheiluAreena.fi)