Video: Sportivo TV

Miro Heiskanen on jo pitkään lukeutunut NHL:n parhaisiin puolustajiin. The Hockey News ennakoi, että tällä kaudella hänen esityksensä tuovat hänelle arvostetun palkinnon.

Heiskanen teki vahvan paluun kaukaloon viime kaudella loukkaantumisten riivaamaan edelliskauden jälkeen. Dallas Starsin ykköspuolustaja kirjautti viime kaudella 77 runkosarjan ottelussa 63 (9+54) tehopistettä, joka on hänen uran toiseksi korkein pistemäärä.

Heiskasta on pidetty jo usean kauden ajan yhtenä NHL:n parhaista kaksisuuntaisista puolustajista, mutta hän ei ole koskaan yltänyt parhaalle puolustajalle jaettavan Norris Torphyn finaaliehdokkaisiin. The Hockey News povaa, että tällä kaudella on Heiskasen vuoro astua parrasvaloihin.

– Stars tarvitsee Heiskaselta ison kauden, ja he tulevat saamaan sellaisen. Quinn Hughes ja Cale Makar ovat varmasti Norris-finalisteja tällä kaudella, mutta Heiskasen kaksisuuntainen peli ansaitsee kunniaa. Tällä kaudella hän saa vihdoin ensimmäisen Norris Trophynsa, veikkaa The Hockey News.

LUE MYÖS: Lotta Kemppisen treenivideo räjähti somessa – ”Wow” (UrheiluAreena.fi)