Ruotsalainen SHL-seura Timrå on saanut kovan vahvistuksen Pohjois-Amerikasta.Jonathan Dahlenpalaa seuraan pitkällä sopimuksella.

Timrå tiedotti keskiviikkona, että Dahlen, 24, on allekirjoittanut seuran kanssa peräti viisivuotisen sopimuksen.

Dahlen pelasi vielä viime kaudella NHL:ssä. Hän pelasi San Jose Sharksin riveissä 61 ottelua runkosarjassa ja iski niissä tehot 12+10=22.

Dahlen on tuttu mies Timrålle. Edellisen kerran hän edusti seuraa vuosina 2019-2021 ja teki Allsvenskanissa hurjia tehoja. Ensimmäisellä kaudella syntyi 77 tehopistettä ja jälkimmäiselläkin 71 tehopistettä.

Nyt Timrå on noussut kuitenkin takaisin pääsarjaan ja rakentaa vahvaa ryhmää ensi kaudeksi.

Jonathan on NHL-legendaUlf Dahleninpoika. Isä pelasi NHL:ssä peräti 14 kautta. Uran jälkeen hän on tehnyt uraa valmentajana. Hän oli Timrån apuvalmentaja vielä viime kaudella.

Teksti: Ville Hirvonen

Lue myös:IL: Olli Jokinen Tapparan päävalmentajaksi?

LUE MYÖS: ”Jos tuo on 19-vuotias, niin minä olen Elvis” – Ismo Lehkonen nosti esiin venäläisen jääkiekon synkän puolen (Siniviiva.fi)