Tenniksen WTA-finaaliturnauksen kaikki kahdeksan paikkaa on nyt täytetty. Viimeisenä naisena lippunsa leimasi Sveitsin Belinda Bencic.
Bencic varmisti paikkansa lauantaina edettyään Moskovan WTA-turnauksen loppuotteluun. Hän kukisti välierissä Ranskan Kristina Mladenovicin.
– On unelma päästä WTA-finaaleihin ja olla yksi kahdeksasta parhaasta. Se, että varmistin paikkani viimeisellä mahdollisella hetkellä, tekee tästä vielä erityisempää. Tässä ottelussa oli niin paljon paineita ja olin niin jännittynyt. Nyt olen todella iloinen, Bencic hehkutti WTA-kiertueen verkkosivuilla.
Aikaisemmin paikkansa kauden päätöshuipennukseen olivat varmistaneet Australian Ashleigh Barty, Tshekin Karolina Pliskova, Romanian Simona Halep, Kanadan Bianca Andreescu, Japanin Naomi Osaka, Tshekin Petra Kvitova ja Ukrainan Elina Svitolina.
WTA-lopputurnaus pelataan loka-marraskuun vaihteessa Kiinan Shenzhenissä.
































