Edmonton Oilers lähtee tulevaan NHL-kauteen tilanteessa, joka poikkeaa merkittävästi seuran viime vuosista. General manager Stan Bowmanilla on ensimmäistä kertaa pitkään aikaan käytössään todellista liikkumavaraa palkkakatossa, eikä hän aio käyttää sitä kaikkea heti.
Bowman kertoi OilersNOW 880 haastattelussa, että hänen kaksi ensimmäistä kauttaan Edmontonin GMä olivat pitkälti palkkakaton rajoittamia. Seuran oli vaikea tehdä siirtoja edes silloin, kun markkinoille tuli kiinnostavia ja edullisia pelaajia.
– Olin useissa tilanteissa kädet sidottuina, Bowman kuvaili tilannetta.
Edmonton joutui aiempina vuosina operoimaan palkkakaton ylärajan tuntumassa ja hyödyntämään myös LTIR-järjestelyjä saadakseen kokoonpanonsa mahtumaan sääntöjen puitteisiin. Tämän vuoksi Oilers ei pystynyt tarttumaan kaikkiin markkinoilla tarjolla olleisiin mahdollisuuksiin.
Nyt tilanne on toinen. Bowman vahvisti, että Edmontonilla on harjoitusleirille lähdettäessä käytössään palkkakaton alla tilaa, jota seura ei aio käyttää välittömästi.
Kyse ei kuitenkaan ole siitä, että Oilers haluaisi säästää rahaa koko kauden ajan. Bowmanin puheista välittyi selkeä suunnitelma palkkakattoa halutaan kerryttää myöhempää käyttöä varten.
Bowman nosti esimerkiksi tilanteet, joissa jokin NHL-seura haluaa päästä eroon hyödyllisen pelaajan sopimuksesta ja on valmis luopumaan pelaajasta edullisesti saadakseen palkkakattoon lisää tilaa. Aiemmin Edmontonilla ei ollut mahdollisuutta tarttua tällaisiin tilaisuuksiin. Nyt tilanne on toinen.
Oilers haluaa siis olla aktiivinen ostaja myös niin sanotulla hiljaisemmalla markkinalla. Kyse ei ole ainoastaan helmikuun tai maaliskuun siirtotakarajan lähestymisestä, vaan Edmonton voi reagoida heti, jos kauden aikana markkinoille ilmestyy sopiva pelaaja.
Bowmanin mukaan joukkue, joka aloittaa kauden, ei todennäköisesti ole sama ryhmä, joka lähtee pudotuspeleihin.
Edmontonin odotetaan käyttävän suurimman osan käytettävissä olevasta palkkakatosta kauden loppuun mennessä ja Bowmanin kommenteista on vaikea tehdä muuta johtopäätöstä kuin se, että vahvistuksia on tulossa.
Kesän aikana Oilersiin on yhdistetty muun muassa Patrik Laine ja Vladimir Tarasenko, mutta Bowmania kuunnellessa vaikuttaa siltä, ettei Edmonton välttämättä ole etsimässä juuri heidän kaltaisiaan ratkaisuja. GM saattaa sen sijaan odottaa suurempaa mahdollisuutta, joka syntyy myöhemmin kauden aikana jonkin toisen joukkueen tilanteen muuttuessa.




























