
Jenny Rautionaho leiskautti 14. tilaan oikeuttaneet siivut mäkihypyn maailmancupin kisassa Hinzenbachissa. Rautionaho ei ollut täysin tyytyväinen.
– TOP15-sijoitus. Ihan ok. Vähän oli hakemista mäen kanssa. Joka toinen hyppy oikeastaan onnistui. Jatketaan vielä huomenna tässä pikkumäessä. Hyvällä fiiliksellä kumminkin, summasi Rautionaho Hiihtoliiton tiedotteessa.
Julia Kykkänen karsiutui kilpailun toiselta kierrokselta oltuaan 33:s. Kilpailun voittoon hyppäsi Itävallan Eva Pinkelnig.
Miesten kilpailussa Oberstdorfin lentomäessä suomalaisista toiselle kierrokselle ylsi Niko Kytösaho, joka oli kilpailun 25:S. Kytösahon hypyt kantoivat 199,5 ja 202,0 metriä.
Kytösaho oli pettynyt.
– Aika huono maku jäi kisasta. Karsinta oli ihan jees hyppy ja siinä oli kahdeksas. Kisaan sattui sitten taas tosi huono rako, eikä siinä ollut oikein mahdollisuuksia. Se meni oikeastaan sitten siihen ekaan kierrokseen. Niin huonoon väliin joutui hyppäämään ja hyvät sijat karkasi kauas. Hypyissä ei ollut mitään ihmeellistä tänään, ihan hyvällä tasolla, mutta vähän keliin kaatui toi homma, että olisi saanut hyvää tulosta tehtyä. Vähän jäi hampaankoloon. Täytyy toivoa, että huomenna kävisi vähän parempi tuuri, kertoi Kytösaho.
Eetu Nousiainen karsiutui toiselta kierrokselta oltuaan 36:s. Kasperi Valto puolestaan karsiutui.
Oberstdorfin kilpailun voittajaksi hyppäsi Slovenian Timi Zajc.