Ranskalainen Esteban Ocon, 21, aloittaa kolmannen kautensa Formula ykkösissä. Mercedes tukee Oconin uraa, mutta vielä toistaiseksi hän ajaa Force India-tallissa Mercedeksen tuella.

Force India suoritti Barcelonan talvitesteissä 711 kierrosta. Se oli talleista kolmanneksi vähiten. Vähemmän kierroksia ajoivat vain Haas ja McLaren.

Talli pyrki saamaan autonsa kuitenkin luotettavaksi ja ilmeisesti onnistui siinä.

– 160 kierrosta viimeisenä päivänä oli hyvä saavutus ja päättää tasaisen hyvän testiviikon, Ocon sanoi F1i:n mukaan.

Force India oli viime kaudella neljänneksi paras talli. Saavutuksen uusiminen lienee kuitenkin kovan työn takana. Ovathan Renault ja McLaren panostaneet valtavasti parempien tulosten eteen.

– Luulen, että meillä on hyvä idea tasostamme, mutta saamme vahvistuksen vasta Melbournessa (kauden avauskisassa), Ocon totesi.

Force Indian uskotaan vaihtavan pian omistajaa ja mahdollisesti nimeäänkin. Tallin kuljettajakokoonpanoon se ei kuitenkaan vaikuta tällä kaudella. Ocon ja Sergio Perez tuovat talliin rahoitusta.

Oconin huhutaan olevan vahvoilla Valtteri Bottaksen paikalle 2019 Mercedekselle, jos Bottas ei paranna tasoaan. Bottaksen Mercedes-sopimus päättyy tämän kauden jälkeen.

https://twitter.com/ForceIndiaF1/status/972179869068091392

LUE MYÖS: Jari-Matti Latvala avasi oven – Toyotalle lisää suomalaiskuskeja jo ensi kaudella? (RalliF1.fi)