Nico Hülkenberg on kokenut Formula ykkösissä vaiherikkaan uran, joka alkoi jo 2010. Välillä hän on jäänyt vaille tallipaikkaakin, mutta on onnistunut pääsemään takaisin kilpakuljettajan pestiin.
Hülkenberg ajaa tällä kaudella Haas-tallissa, jossa hänellä on sopimus voimassa ensi kaudellakin. Tosin Hülkenbergiä tuleva kausi ei juuri innosta.
Entinen F1-ajaja Ralf Schumacher kertoi Sky-kanavalle, että Hülkenberg olisi turhautunut oloonsa Haasilla. Tallin resurssit ovat heikot, eikä sillä ole mahdollisuuksia ensi kaudella kisata välttämättä edes keskikastissa.
Hülkenberg on pääsemässä 2025 kuitenkin kilpailukykyisempään organisaatioon. Hänen väitetään jo sopineen pestistä Audin uuden tehdastallin Sauberin kanssa. Siellä hän korvaisi Valtteri Bottaksen.
Hülkenbergin lisäksi Audille on suuntaamassa 2025 nykyinen Alpine-tallin kuski Esteban Ocon.

































