Formulahahmo Mika Häkkinen on samaa mieltä kuin moni muu: Formula 1 -kuljettaja Romain Grosjean olisi voinut saada surmansa sunnuntaisessa onnettomuudessa.

– Olemme nähneet monia pahoja onnettomuuksia formula ykkösissä, mutta harva niistä on ollut yhtä vakava kuin Grosjeanin, Häkkinen sanoo peliyhtiö Unibetin kolumnissaan.

– Grosjean on hengissä kiitos FIA:n, Formula 1 -sarjan insinöörien ja ratasuunnittelijoiden, jotka ovat yhdessä parantaneet kuljettajien turvallisuutta viimeisten 30 vuoden aikana.

Haas-tallia edustavan Grosjeanin auto räjähti tulipalloksi heti osakilpailun alussa Bahrainissa. Urheilija sai onneksi vain lieviä vammoja.

– Mielestäni kolme erillistä turvatekijää pelastivat Romainin hengen: hiilikuiturunko, Halo-turvakaari sekä tulenkestävät varusteet, näkee Häkkinen.

F1-kauteen kuuluu enää kaksi osakilpailua. Bahrainissa ajetaan toinen kisa, ja sen jälkeen kilpaillaan vielä Abu Dhabissa.

LUE MYÖS: Jari-Matti Latvala avasi oven – Toyotalle lisää suomalaiskuskeja jo ensi kaudella? (RalliF1.fi)