Max Verstappen ei päässyt paalupaikalle Texasin Austinin F1-osakilpailussa. Hän ajoi aika-ajoissa kyllä parhaan ajan, mutta ratarikon takia hänen nopein kierroksensa hylättiin.

Verstappen oli tuloksissa vasta kuudes.

– Tein pienen arviointivirheen. Marginaalit ovat pienet, kun ajetaan äärirajoilla. Tämä oli tietysti harmittavaa, mutta sunnuntaista tulee hauskempi, hän kommentoi mediahaastattelussa Sky Sportsin mukaan.

Verstappen on jo varmistanut maailmanmestaruuden. Paalupaikan menettämisellä ei siis ole hänelle suurempaa merkitystä.

Paalupaikalle ajoi Ferrari-kuski Charles Leclerc. Hän olisi hävinnyt Verstappenille vain viidellä tuhannesosalla, jos Verstappenin paras kierros olisi hyväksytty.

Lue myös:Iso yllätys Texasin F1-kisan aika-ajoissa – Max Verstappen romahti

https://twitter.com/F1/status/1715493390253474061

LUE MYÖS: Jari-Matti Latvala avasi oven – Toyotalle lisää suomalaiskuskeja jo ensi kaudella? (RalliF1.fi)