Ferrarin tallipäällikkö Mattia Binotto kertoi aiemmin tällä viikolla, että talli päätti olla jatkamatta yhteistyötään Sebastian Vettelin kanssa koronapandemian vuoksi muuttuneen tilanteen vuoksi.
Vettel myönsi itse medialle olleensa yllättynyt, kun Binotto kertoi hänelle tallin päätöksestä. Barcelonan testien yhteydessä saksalaisen vakuuteltiin olevan ykkösvaihtoehto kaudeksi 2021.
F1:n entinen maailmanmestari Jenson Button ei niellyt purematta Binotton selitystä.
– Se on erittäin outo tekosyy, pandemia. Koska he vain pistivät hänet ulos ja sanoivat: ”Sinun palveluksiasi ei tarvita ensi vuonna.”
– Kyseessä on nelinkertainen maailmanmestari, joka on voittanut kisoja Ferrarille vuosien saatossa. Mielestäni hän teki viime vuonna varsin hyvää työtä. Hän teki toki joitakin virheitä, joita nelinkertaisen maailmanmestarit eivät normaalisti tee, kommentoi Button Sky Sportsilla.

































