F1:n Las Vegasin GP:n aika-ajon on vienyt nimiinsä Ferrarin Charles Leclerc.

Monacolainen peittosi tallikaverinsa Carlos Sainzin 0,044 sekunnilla. Sainzilla on tosin kymmenen lähtöruudun rangaistus sunnuntain kisaan.

Red Bullin Max Verstappen oli aika-ajon kolmas. Hän myönsi heti haastattelussa, että enempää ei ollut tehtävissä.

– Nautin tuosta. Uskon, että otimme maksimaalisesti irti kaiken tänään. Meiltä on puuttunut yhden kierroksen vauhtia koko viikonlopun. Se näkyi selvästi myös aika-ajossa.

– Toivomme enemmän kisalta. Toivottavasti pystymme pitämään huolta renkaista ja parantamaan asemiamme, avasi Verstappen.

Alfa Romeon Valtteri Bottas oli yksi aika-ajon onnistujista. Hän ajoi hienosti kahdeksanneksi.

Lue myös:Ferrari-kuljettaja raivostui totaalisesti F1-farssista – ”Ette tule näkemään minua enää iloisena”

LUE MYÖS: Jari-Matti Latvala avasi oven – Toyotalle lisää suomalaiskuskeja jo ensi kaudella? (RalliF1.fi)