F1-talli Aston Martinin pääomistaja, kanadalainen miljardööri Lawrence Stroll on vakuuttunut siitä, että sarjan nestorin Fernandon Alonson, 42, ura jatkuu edelleen kauden 2024 jälkeen. Stroll näkisi tuplamestarin mielellään vielä vuosia riveissään.

Alonson sopimus kattaa vielä ensi kauden. Alonson iso rooli Aston Martinilla korostuisi entisestään sen jälkeen, jos ja kun Lawrence Stroll pistää Lance-poikansa pihalle tallistaan.

Aston Martinilla on myös tarjolla Alonsolle sellainen palkka, jota konkari ei välttämättä enää muualta saa. Ellei sitten sarjaan kaudella 2026 tuleva Audi räväytä ja pestaa Alonson sensaatiomaisesti toiseksi kuljettajakseen.

– Kaikki on mahdollista. Tällä hetkellä hänellä on sopimus ja hän ajaa kanssamme ensi vuonna. Odotamme sitä innolla, Stroll kuittaa Sky Sportsin esittämän kysymyksen Alonson mahdollisesta jatkosopimuksesta.

Stroll tulee tekemään takuuvarmasti tarjouksen Alonsolle, josta hän puhuu varsin ylistävään sävyyn.

– Hän on täynnä energiaa. Aivan kuin hän olisi 22-vuotias. Hän on erittäin sitoutunut, erittäin motivoitunut, erittäin lahjakas ja fantastinen henkilö brändilähettilääksemme, Stroll vihjaa.

Lue myös:Ferrari-kuski lateli totuuksia Max Verstappenin aggressiivisuudesta: ”Ollakseni rehellinen…”

Lue myös:Valtteri Bottas sanoi suorat sanat Viaplaylla

LUE MYÖS: Jari-Matti Latvala avasi oven – Toyotalle lisää suomalaiskuskeja jo ensi kaudella? (RalliF1.fi)