RB Salzburg on tehnyt viime vuosina mukavasti tiliä pelaajamyynnillä. Nyt sille on tarjolla tältä osin yksi mojova potti lisää.

Salzburg osti israelilaisen hyökkääjän Oscar Gloukhin, 19, viime tammikuussa 7 miljoonalla eurolla Maccabi Teal Avivista ja solmi tämän kanssa neljän ja puolen vuoden mittaisen sopimuksen.

Israelin maajoukkuemiehen hinta on ollut sen jälkeen hurjassa nousukiidossa. Se on kolminkertaistunut. Sopimuksen ulosostohinta on tiettävästi 50 miljoonan euron luokkaa.

Gloukh on yhdistetty siirtopuheissa ensisijaisesti Aston Villaan, joka on pelannut Valioliigassa loistavasti. Villa on 16 kierroksen jälkeen sarjassa kolmantena Liverpoolin ja Arsenalin tiukassa tuntumassa. Salzburg puolestaan johtaa Itävallan sarjaa.

Salzburg ei ollut alun perin halukas tekemään Gloukhista kauppaa kesken kauden, mutta nyt tilanne on toinen, kun seura jäi ulos Mestarien liigan jatkoilta.

Gloukh on pelannut Salzburgissa kaiken kaikkiaan 41 ottelussa. Hän on tehnyt niissä kahdeksan maalia. Niistä kaksi on syntynyt Mestarien liigassa.

Lue myös:Barcelonasta kuuluu kummia: tuoretta jättihankintaa kaupitellaan tappiolla

LUE MYÖS: Entinen SE-nainen romahti täysin – koko totuus on nyt julki (UrheiluAreena.fi)