Teemu Pukki teki tiistaina suomalaista jalkapallohistoriaa, kun hän teki kaksi maalia MM-karsintaottelussa Kazakstania vastaan.

Pukki teki maaliensa myötä suomalaista jalkapallohistoriaa. Hän on tehnyt ny 33 maalia 98 A-maaottelussa.

Samalla Pukki ohitti maajoukkuemaalien määrässä Suomen kaikkien aikojen jalkapalloilijan Jari Litmasen. Litti teki urallaan 32 maalia Suomelle.

– Kiitos. Ensinnäkin todella tärkeät kolme pistettä ja vielä on unelma elossa MM-kisoista, Teemu Pukki kommentoiV Sportilletuoreeltaan.

– Totta kai… kaikkien aikojen Litin ohi, niin eihän sitä tunnetta voi sanoin kuvailla. Hieno fiilis tällä hetkellä, Pukki jatkoi.

Voiton myötä Suomen unelma MM-jatkokarsinnoista pysyi elossa, mutta toki Suomi tarvitsee siihen apuja muiltakin.

Teksti: Ville Hirvonen

LUE MYÖS: Suomen hiihtotähti vaihtoi juoksun puolelle – hurja kellotus: ”Huh mikä aika” (UrheiluAreena.fi)