Kiina koki melkoisen yllätystuloksen, kun se jäi Singaporen kanssa 2-2-tasapeliin. Samalla täyttyi kapteeni Zhang Linpengin mitta.

Kiina kohtasi MM-karsinnoissa lilliputtimaa Singaporen, mutta jäi yllättäen 2-2-tasapeliin. Ottelu näytti Kiinan kannalta hyvälle sen johtaessa kahdella maalilla.

Singapore nousi kuitenkin toisella puoliajalla tasoihin. Tasapeli oli Linpengille liikaa ja hän päätti lopettaa maajoukkueuransa.

– Olen ajatellut tätä jo pitkään ja on mielestäni aika päättää maajoukkueurani. Emme edes pystyneet voittamaan Singaporea. Mielestäni se on anteeksiantamatonta ja se on nöyryyttävää, Linpeng purki tuntojaan.

Zhang pelasi urallaan 105 maaottelua Kiinan paidassa debytoiden vuonna 2009. Puolustaja vietti 11 kautta Guangzhou Evergrandessa ennen siirtoaan Shanghai Portiin.

Lue myös: Brasilia yllätti Englannin, Saksa kaatoi Ranskan

Lue myös: Jere Uronen jätti Huuhkajat