Liverpoolin maalivahti Caoimhin Kelleher haluaa siirtyä seurasta eteenpäin. Kelleher on jäänyt Liverpoolissa vähälle vastuulle.

Kellerher liittyi Liverpoolin akatemiaan vuonna 2015 ja debytoi edustusjoukkueen riveissä vuonna 2019. Hän ei kuitenkaan onnistunut murtautumaan missään vaiheessa pelaavaksi maalivahdiksi.

Viime kaudella hänelle kertyi yhteensä 26 ottelua Allisonin ollessa loukkaantuneena. Yhteensä hänelle on kertynyt Liverpoolissa 15 Valioliigaottelua ja yhteensä 47 ottelua.

Kelleherin osakkeet laskivat entisestään, kun Liverpool hankki kesän siirtoikkunan aikana Giorgi Mamardashvilin Valenciasta. Hän liittyy seuraan kuitenkin vasta ensi kaudella.

– Olen tehnyt sen selväksi muutamana edellisvuotena, että haluan lähteä, olla ykkösvahti ja pelata joka viikko. Seura teki päätöksen hankkia uusi maalivahti ja ulkoa katsottuna näyttää siltä, että he ovat tehneet päätöksen mennä eri suuntaan, Kelleher totesi Irlannin maajoukkueen lehdistötilaisuudessa.

Toiset Valioliigaseurat kosiskelivat Kelleheriä kesällä, mutta Liverpool hylkäsi kaikki siirtotarjoukset.

– Joskus ulkoa katsottuna näyttää siltä, että se on 100-prosenttisesti minun päätökseni, mutta aina asiat eivät ole käsissäni. On uutisoitu, että Liverpool olisi hylännyt kesällä muutamia tarjouksia. Kunnianhimoni on selkeä ja uskon olevani tarpeeksi hyvä ja haluan päästä todistamaan sen, Kelleher latasi.

Lue myös: Mo Salah jättämässä Liverpoolin – kaksi suurseuraa jo perässä

Lue myös: Manchester United ranskalaisen ongelmapelaajan perässä

LUE MYÖS: Saga Andersson ällistytti pukeutumisellaan Kalevan kisoissa (UrheiluAreena.fi)